Ashton Ski Company manufactures snow skis. During the most recent accounting per
ID: 2517593 • Letter: A
Question
Ashton Ski Company manufactures snow skis. During the most recent accounting period, the company’s finishing department transferred 5,000 sets of skis to finished goods. At the end of the accounting period, 500 sets of skis were estimated to be 40 percent complete. Total product costs for the finishing department amounted to $416,000.
Required
Determine the cost per equivalent.
Determine the cost of the goods transferred out of the finishing department.
Determine the cost of the finishing department’s ending work in process inventory.
Explanation / Answer
Equivalent units=5000+(500*40%)= 5200 1 Cost per equivalent unit=416000/5200= $80 2 Cost of the goods transferred out=5000*80 = $400000 3 Cost of work in process inventory = 500*40%*80= $16000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.