Ashes Divide Corporation has bonds on the market with 16 years to maturity, a YT
ID: 2810310 • Letter: A
Question
Ashes Divide Corporation has bonds on the market with 16 years to maturity, a YTM of 8.2 percent, and a current price of $1,286.50. The bonds make semiannual payments. What must the coupon rate be on these bonds? (Do not round your intermediate calculations.)
11.55%
22.96%
8.90%
11.45%
17.84%
Ashes Divide Corporation has bonds on the market with 16 years to maturity, a YTM of 8.2 percent, and a current price of $1,286.50. The bonds make semiannual payments. What must the coupon rate be on these bonds? (Do not round your intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Price of bond is the present value of cash flow from bond. Step-1:Calculation of present value of Par Value Present value of Par Value = Par Value x Present value of 1 = $ 1,000.00 x 0.27642 = $ 276.42 Working: Present value of 1 = (1+i)^-n Where, = (1+0.041)^-32 i 4.10% = 0.27642 n 32 Step-2:Calculation of present value of semi annual coupon Current Price of bond $ 1,286.50 Less:Present value of Par Value of bond $ 276.42 Present value of semi annual coupon interest $ 1,010.08 Step-3:Calculation of semi annual coupon interest Semi annual coupon interest = Present value of semi annual coupon interest/Present value of annuity of 1 = $ 1,010.08 / 17.648181 = $ 57.23 Working: Present value of annuity of 1 = (1-(1+i)^-n)/i = (1-(1+0.041)^-32)/0.041 = 17.648181 Step-4:Calculation of coupon rate Coupon rate = Annual coupon amount/Par Value = $ 114.47 / $ 1,000.00 = 11.45% Working: Annual coupon amount = $ 57.23 x 2 = $ 114.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.