Asher compant sells 2 products x and Y. product x is sold for 30 per unit and ha
ID: 2580160 • Letter: A
Question
Asher compant sells 2 products x and Y. product x is sold for 30 per unit and has a variable cost of of $15 per unit. Product Y is sold for 30 per unit and has a variable cost of 10 per unit. total fixed costs for the compant are 20000. asher company typically sells 3 units of product x for every unit of product Y. What is break even point in total units? Round any intermediate calc to 2 decimal places and your answer to nearest unit. I only need answer for this one Im just double checking my answer only. Thank you
Explanation / Answer
Calculate break even point in total units :
Sales mix = 3;1
Contribution margin :
Product x = 15
Product Y = 20
Weighted average contribution margin per unit = (15*3/4+20*1/4) = 16.25
Break even point = 20000/16.25 = 1231 Units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.