The particle travels along the path defined by the parabola y = 0.5x^2, where x
ID: 251766 • Letter: T
Question
The particle travels along the path defined by the parabola y = 0.5x^2, where x and y are in ft. (Figure 1) If the component of velocity along the x axis is v_x = (2t) ft/s, where t is in seconds, determine the particle's distance from the origin Ot = 3 s. When t = 0, x = 0, y = 0 Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. Determine the magnitude of its acceleration when t = 3 s. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
dx/dt =2t
by integration
x=t2+c ( c is a constant)
using initial condition t=0 x=0 y=0
c=0
t= 3
x= 9 ft
y= 40.5 ft
distance = sqrt(92+40.52) = 41.488 ft.
taking doble derivetives of position.
ax= 2
ay= 6 t2= 54
a= sqrt(542+22)= 54.037 ft/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.