Consider the following information for The Pineapple Corporation for year 2019.
ID: 2520990 • Letter: C
Question
Consider the following information for The Pineapple Corporation for year 2019. The company had 1,250,000 shares outstanding on January 1. Then, on April 1, the firm issued 200,000 shares. On July 1, the company management decided to purchase 75,000 Treasury shares. Lastly, on October 1, the firm issued new shares to the existing shareholders as part of its 100% stock dividend The number of shares to be used in computing earnings per ordinary share for 2019 is: Select one: Oa. 2,725,000 O b. 2,825,500 O c. 2,737,500 O d. 1,706,250Explanation / Answer
Answer C) 2737500
Bonus shares issued = 1250000+200000-75000 = 1375000 shares
Calculation of weightage average of shares = 1250000*12/12 + 200000*9/12 - 75000*6/12 + 1375000
= 1250000+150000-37500+1375000
= 2737500 Shares
Bonus shares will be take for whole year for weightage average calculation of shares
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.