Narchie sells a single product for $60. Variable costs are 60% of the selling pr
ID: 2521363 • Letter: N
Question
Narchie sells a single product for $60. Variable costs are 60% of the selling price, and the company has fixed costs that amount to $480,000. Current sales total 17,000 units.
1) Narchie:
A) will break-even by selling 20,000 units.
B) cannot break-even because it loses money on every unit sold.
C) will break-even by selling 8,000 units.
D)will break-even by selling 13,333 units.
E) will break-even by selling 1,000,000 units.
2) In order to produce a target profit of $48,000, Narchie's dollar sales must total:
A) $1,320,000.
B) $22,000.
C) an amount other than those above.
D) $39,560.
E) $1,265,000.
3) If Narchie sells 22,000 units, its safety margin will be:
A) $720,000.
B) $120,000.
C) $600,000.
D) an amount other than those above.
E) $240,000.
Explanation / Answer
Contribution margin=-Sales-Variable costs
=(100-60)%=40% of sales
(0.4*60)=$24
1.Breakeven point=Fixed cost/Contribution margin
=(480,000/24)
=20000 units(A).
2.Target Contribution margin=Fixed cost+Target profits
=(480000+48000)=$528000
Hence units to be sold=(528000/24)=22000 units
=(22000*60)=$1,320,000
3.Margin of safety=Total sales-Breakeven sales
=22000-20000 units
=20000 units
=(2000*60)
=$120,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.