[The following information applies to the questions displayed below.] Hulme Comp
ID: 2521770 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.] Hulme Company operates a small manufacturing facility as a supplement to its regular service activities. At the beginning of 2014, an asset account for the company showed the following balances: Manufacturing equipment Accumulated depreciation through 2013 $ 141,100 65,700 During 2014, the following expenditures were incurred for the equipment: Routine maintenance and repairs on the equipment Major overhaul of the equipment that improved efficiency on January 2, 2014 $1,000 15,000 The equipment is being depreciated on a straight-line basis over an estimated life of 17 years with a $17,000 estimated residual value. The annual accounting period ends on December 31.Explanation / Answer
1)
Yearly depreciation expense = (141,100 - 17,000) / 17 = $7,300
Dr. Depreciation Expense 7,300
Accumulated Depreciation 7,300
2)
Asset used in years =65,700 accumulated depreciation / 7,300 expense = 9 yrs.
Remaining life computation = 17 yrs estimated life - 9 yrs used = 8 years Ans.
3)
Repair:
Dr. Maintenance Expense 1,000
Cr. Cash 1,000
Upgrade:
Dr. Equipment 15,000
Cr. Cash 15,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.