[The following information applies to the questions displayed below.] Hudson Co.
ID: 2590819 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2017.
1. Assume Hudson Co. has a target pretax income of $170,000 for 2018. What amount of sales (in dollars) is needed to produce this target income?
2. If Hudson achieves its target pretax income for 2018, what is its margin of safety (in percent)? (Round your answer to 1 decimal place.)
Explanation / Answer
Sales = (Target profit+Fixed Expenses) / Contribution Margin per unit
Contribution Margin per unit = Sales per unit - Variable Cost per unit = 280 - 210 = $70 per unit
Sales in unit = (170000+567000)/ 70 = 737000/70 = 10528.57 units
Amount in Sales = 10528.57 * 280 = $ 2,948,000
There is another method how you can find Margin of Safety.
At Breakeven Point ;
Fixed Cost = 567000
Hence Number of Units at Break-Even = Fixed cost/Contribution per unit = 567000/70 = 8100 units.
Margin of Safety (in units)= Sales Units - Break Even Units = 10528.57 - 8100 = 2428.57 units
Hence MoS = (2428.57 * 280) / Sales = (2428.57 * 280) / 2948000 = 23.06647 or Approximately 23.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.