Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2528578 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company’s products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,700 helmets, using 2,331 kilograms of plastic. The plastic cost the company $17,716.
According to the standard cost card, each helmet should require 0.55 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram.
Required:
1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,700 helmets?
2. What is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 3,700 helmets?
3. What is the materials spending variance?
4. What is the materials price variance and the materials quantity variance?
Explanation / Answer
1. Standard quantity = 3,700 X 0.55 kg = 2,035 kilograms of plastic
2. Standard materials cost = 2,035 x $8 = $16,280
3. Materials spending variance = Standard cost - Actual cost
= $16,280 - $17,716 = $1,436 Unfavorable
4.Materials price variance = (Standard price - Actual price) x Actual qty
= {$8 - ($17,716 / 2,331)} x 2,331 = $932 Favorable
Materials quantity variance = (Standard qty - Actual qty) x Standard price
= (2,035 - 2,331) x $8 = $2,368 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.