Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C, D, E

ID: 2530971 • Letter: S

Question

Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C, D, E, and G. Joint product costs are $9,000. (Round all answers to the nearest dollar.)




Barrels


Sales price
per barrel
at split-off

Disposal
cost
per barrel
at split-off


Further
processing
costs

Final
sales
price
per barrel

  750

$10.00

$6.50

$2.00

$13.50

1,000

  8.00

4.00

2.50

10.00

1,400

11.00

7.00

4.00

15.50

2,000

15.00

9.50

4.50

19.50


If Shiny Floors sells the products after further processing, the following disposal costs will be incurred: C, $2.50; D, $1.00; E, $3.50; G, $6.00.

a. Using a physical measurement method, what amount of joint processing cost is allocated to Product D?

b. Using a physical measurement method, what amount of joint processing cost is allocated to Product E?

c. Using a physical measurement method, what amount of joint processing cost is allocated to Product C?

d. Using a physical measurement method, what amount of joint processing cost is allocated to Product G?




Barrels


Sales price
per barrel
at split-off

Disposal
cost
per barrel
at split-off


Further
processing
costs

Final
sales
price
per barrel

C

  750

$10.00

$6.50

$2.00

$13.50

D

1,000

  8.00

4.00

2.50

10.00

E

1,400

11.00

7.00

4.00

15.50

G

2,000

15.00

9.50

4.50

19.50

Explanation / Answer

Joint cost allocation under physical measurement method :

Total physical unit = 750+1000+1400+2000 = 5150

a. Using a physical measurement method, what amount of joint processing cost is allocated to Product D = (9000*1000/5150) = 1748

b. Using a physical measurement method, what amount of joint processing cost is allocated to Product E = 9000*1400/5150 = 2447

c. Using a physical measurement method, what amount of joint processing cost is allocated to Product = (9000*750/5150) = 1310

d. Using a physical measurement method, what amount of joint pocessing cost is allocated to Product G = 9000*2000/5150 = 3495

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote