Average Rate of Return, Cash Payback Period, Net Present Value Method Bi-Coastal
ID: 2537474 • Letter: A
Question
Average Rate of Return, Cash Payback Period, Net Present Value Method
Bi-Coastal Railroad Inc. is considering acquiring equipment at a cost of $248,000. The equipment has an estimated life of 10 years and no residual value. It is expected to provide yearly net cash flows of $62,000. The company’s minimum desired rate of return for net present value analysis is 10%.
Compute the following:
a. The average rate of return, assuming the annual earnings are equal to the net cash flows less the annual depreciation expense on the equipment. If required, round your answer to one decimal place.
%
b. The cash payback period.
years
c. The net present value. Use the above table of the present value of an annuity of $1. Round to the nearest dollar. If required, use a minus sign to indicate negative net present value" for current grading purpose.
Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest Year 6% 10% 12% 15% 20% 1 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833 2 1.833 1.736 1.690 1.626 1.528 3 2.673 2.487 2.402 2.283 2.106 4 3.465 3.170 3.037 2.855 2.589 5 4.212 3.791 3.605 3.353 2.991 6 4.917 4.355 4.111 3.785 3.326 7 5.582 4.868 4.564 4.160 3.605 8 6.210 5.335 4.968 4.487 3.837 9 6.802 5.759 5.328 4.772 4.031 10 7.360 6.145 5.650 5.019 4.192Explanation / Answer
Cost of Machine = $248,000
Estimated Life = 10 years
Annual Depreciation = Cost of Machine / Estimated Life
Annual Depreciation = $248,000 / 10
Annual Depreciation = $24,800
Answer a.
Net Cash Flow = $62,000
Annual Depreciation = $24,800
Annual Income = Net Cash Flow - Annual Depreciation
Annual Income = $62,000 - $24,800
Annual Income = $37,200
Average Investment = $248,000 / 2
Average Investment = $124,000
Annual Rate of Return = Annual Income / Average Investment
Annual Rate of Return = $37,200 / $124,000
Annual Rate of Return = 30.0%
Answer b.
Cash Payback Period = Investment / Net Cash Flow
Cash Payback Period = $248,000 / $62,000
Cash Payback Period = 4 years
Answer c.
Present Value of Annual Net Cash Flows = Net Cash Flow * PV of Annuity of $1 (10%, 10)
Present Value of Annual Net Cash Flows = $62,000 * 6.145
Present Value of Annual Net Cash Flows = $380,990
Net Present Value = Present Value of Annual Net Cash Flows - Amount to be invested
Net Present Value = $380,990 - $248,000
Net Present Value = $132,990
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.