Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Average Rate of Return, Cash Payback Period, Net Present Value Method Bi-Coastal

ID: 2657753 • Letter: A

Question

Average Rate of Return, Cash Payback Period, Net Present Value Method Bi-Coastal Railroad Inc. is considering acquiring equipment at a cost of $116,000. The equipment has an estimated life of 10 years and no residual value. It is expected to provide yearly net cash flows of $29,000. The company’s minimum desired rate of return for net present value analysis is 10%. Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest Year 6% 10% 12% 15% 20% 1 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833 2 1.833 1.736 1.690 1.626 1.528 3 2.673 2.487 2.402 2.283 2.106 4 3.465 3.170 3.037 2.855 2.589 5 4.212 3.791 3.605 3.353 2.991 6 4.917 4.355 4.111 3.785 3.326 7 5.582 4.868 4.564 4.160 3.605 8 6.210 5.335 4.968 4.487 3.837 9 6.802 5.759 5.328 4.772 4.031 10 7.360 6.145 5.650 5.019 4.192 Compute the following: a. The average rate of return, assuming the annual earnings are equal to the net cash flows less the annual depreciation expense on the equipment. If required, round your answer to one decimal place. % b. The cash payback period. years c. The net present value. Use the above table of the present value of an annuity of $1. Round to the nearest dollar. If required, use a minus sign to indicate negative net present value" for current grading purpose. Present value of annual net cash flows $ Less amount to be invested $ Net present value $

Explanation / Answer

Cost of Equipment = $116,000
Useful Life = 10 years
Annual Net Cash Flows = $29,000

Annual Depreciation = Cost of Equipment / Useful Life
Annual Depreciation = $116,000 / 10
Annual Depreciation = $11,600

Annual Net Income = Annual Net Cash Flows - Annual Depreciation
Annual Net Income = $29,000 - $11,600
Annual Net Income = $17,400

Answer a.

Average Investment = (Cost of Equipment + Residual Value) / 2
Average Investment = ($116,000 + $0) / 2
Average Investment = $58,000

Average Rate of Return = Annual Net Income / Average Investment
Average Rate of Return = $17,400 / $58,000
Average Rate of Return = 30%

Answer b.

Cash Payback Period = Cost of Equipment / Annual Net Cash Flow
Cash Payback Period = $116,000 / $29,000
Cash Payback Period = 4 years

Answer c.

Desired Rate of Return = 10%

Present Value of Annual Net Cash Flows = $29,000 * PVA of $1 (10%, 10)
Present Value of Annual Net Cash Flows = $29,000 * 6.145
Present Value of Annual Net Cash Flows = $178,205

Net Present Value = Present Value of Annual Net Cash Flows - Amount to be Invested
Net Present Value = $178,205 - $116,000
Net Present Value = $62,205

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote