Henna Co. produces and sells two products, T and O. It manufactures these produc
ID: 2539416 • Letter: H
Question
Henna Co. produces and sells two products, T and O. It manufactures these products in separate factories and markets them through different channels. They have no shared costs. This year, the company sold 50,000 units of each product. Sales and costs for each product follow. Product T Product O Sales $ 800,000 $ 800,000 Variable costs 560,000 100,000 Contribution margin 240,000 700,000 Fixed costs 100,000 560,000 Income before taxes 140,000 140,000 Income taxes (32% rate) 44,800 44,800 Net income $ 95,200 $ 95,200 3. Assume that the company expects sales of each product to increase to 64,000 units next year with no change in unit selling price. Prepare forecasted financial results for next year following the format of the contribution margin income statement shown with columns for each of the two products (assume a 32% tax rate). (Round "per unit" answers to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
ANSWER:
Forecasted Financial Results
Sales Revenue (T & O): 64,000 * $16 = $1,024,000
Variable Costs (T): ($560,000/50,000) * 64,000 = $716,800
Variable Costs (O): ($100,000/50,000) * 64,000 = $128,000
Contribution Margin (T): $4.8 * 64,000 = $307,200
Contribution Margin (O): $14 * 64,000 = $896,000
Income before Taxes (T)
$716,800 + $100,000 = $816,800
$1,024,000 – $816,800 = $207,200
Income before Taxes (O)
$128,000 + $560,000 = $688,000
$1,024,000 - $688,000 = $336,000
Income Taxes (T): (207,200/100) * 32 = $66,304
Income Taxes (O): (336,000/100) * 32 = $107,520
Net Income (T): $207,200 - $66,304 = $140,896
Net Income (O): $336,000 - $107,520 = $228,480
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.