Stephanie Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are an
ID: 2548588 • Letter: S
Question
Stephanie Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are anticipated to be 630,000 units, estimated beginning inventory is 105,000 units, and desired ending inventory is 80,000 units. The quantities of direct materials expected to be used for each unit of finished product are given below Material A 0.50 lb. per unit @ $0.72 per pound Material B 1.00 lb. per unit@ $1.80 per pound Material C 1.20 lb. per unit @ $0.81 per pound The dollar amount of material A used in production during the year is $217,800 $1,089,000 $588,060 $226,800Explanation / Answer
Answer
No. of units to be produced = Budgeted Sales + Closing Inventory – Opening Inventory
= 630,000 Units + 80,000 Units – 105,000 Units
No. of units to be produced = 605,000 Units
Dollar amount of Material A = No. of Units to be produced * 0.50 lb. per unit * $0.72 per pound
= 605,000 Units * 0.50 * $0.72
Dollar amount of Material A = $217,800
Answer = $217,800
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.