Stephanie Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are an
ID: 2600770 • Letter: S
Question
Stephanie Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are anticipated to be 697,000 units, estimated beginning inventory is 106,000 units, and desired ending inventory is 88,000 units. The quantities of direct materials expected to be used for each unit of finished product are given below. Material A: 0.50 lb. per unit @ $0.60 per pound Material B: 1.00 lb. per unit @ $1.53 per pound Material C: 1.20 lb. per unit @ $1.18 per pound The dollar amount of material A used in production during the year is
A.
$203,700
B.
$1,038,870
C.
$209,100
D.
$961,464
A.
$203,700
B.
$1,038,870
C.
$209,100
D.
$961,464
Explanation / Answer
Production unit = Budgeted sales+Desired ending inventory-Beginning inventory
= 697000+88000-106000
Production unit = 679000 unit
Material A used in production = 679000*0.50*0.60 = 203700
so answer is a) $203700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.