Chapter 14 Long Term Liabilities: Bonds and Notes 713 Year 3 June 30. Recorded t
ID: 2552932 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Year 1 Jul-01 Cash 63532267 Discount on bonds payable 10467733 Bonds payable 74000000 Oct-01 Cash 200000 Notes payable 200000 Dec-31 Interest expense 3000 Interest payable 3000 Dec-31 Interest expense 4331693 Discount on bonds payable 261693 Cash (74000000*11%*1/2) 4070000 Year 2 Jun-30 Interest expense 4331693 Discount on bonds payable 261693 Cash (74000000*11%*1/2) 4070000 Sep-30 Interest expense 9000 Interest payable 3000 Notes payable 28673 Cash 40673 Dec-31 Interest expense 2570 Interest payable 2570 Dec-31 Interest expense 4331693 Discount on bonds payable 261693 Cash (74000000*11%*1/2) 4070000 Year 3 Bonds payable 74000000 Jun-30 Discount on bonds payable 9420961 Loss on redemption of bonds 7940961 Cash (74000000*98%) 72520000 Sep-30 Interest expense 7710 Interest payable 2570 Notes payable 30393 Cash 40673 2) Interest expense: Year 1 = 3000+4331693 = 4334693 Year 2 = 4331693+9000+2570+4331693 = 8674956 3) Carrying amount of bonds as at December 31, of year 2. Bonds payable 74000000 Less: Discount on bonds payable = 10467733-261693*3 = 9682654 Carrying amount of bonds as at December 31, of year 2. 64317346
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.