Automatic versus Manual Processing Mid-Town Copy Service processes 2,000,000 pho
ID: 2557369 • Letter: A
Question
Automatic versus Manual Processing
Mid-Town Copy Service processes 2,000,000 photocopies per month at its mid-town service center. Approximately 60 percent of the photocopies require collating. Collating is currently performed by high school and college students who are paid $9 per hour. Each student collates an average of 5,000 copies per hour. Management is contemplating the lease of an automatic collating machine that has a monthly capacity of 5,000,000 photocopies, with lease and operating costs totaling $1,056, plus $0.04 per 1,000 units collated.
(a) Determine the total costs of collating 500,000 and 1,400,000 per month:
With student help:
With the collating machine:
(b) Determine the monthly volume at which the automatic process becomes preferable to the manual process.
Answer copies.
(c) Should Mid-Town Copy lease the automatic collating machine at this time?
Midtown should lease the collating machine at the current monthly volume.
Given the current cost structure Midtown should not lease the collating machine regardless of the monthly volume.
Midtown should lease the collating machine only if the monthly volume is less than 600,000 copies.
Midtown should only lease the collating machine if the monthly volume is more than 500,000 copies.
500,000 $Answer 1,400,000 $AnswerExplanation / Answer
1. (a) Manual Collating
Case 1 - Collating requirement 500000
Total photocopies that require collating = 500000
Total hours of manual work = 500000 / 5000 = 100
Cost of manual work per hour = $ 9
Total cost in Manual Method = 100 x 9 = $ 900
Case 2 - Collating requirement 1500000
Total photocopies that require collating = 1500000
Total hours of manual work = 1500000 / 5000 = 300
Cost of manual work per hour = $ 9
Total cost in Manual Method = 300 x 9 = $ 2700
Automatic Collating
Case 1 - 500000
lease cost = $ 1056
variable cost = 0.04 x 500000 / 1000 = $ 20
Total cost = $ 1076
Case 2 - 1500000
Lease cost = $ 1056
Variable cost = 0.04 x 1500000 / 1000 = $ 60
Total cost = $ 1116
PART 2
Let number of units be x
When 9x/5000 = 1056+0.04/1000 x
= 9x/5000 = 1056.00004x
= 9x = 5280000.20
= x = 586666 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.