Hawke Caribbean Sales has developed the following projections for the upcoming y
ID: 2569070 • Letter: H
Question
Hawke Caribbean Sales has developed the following projections for the upcoming year of operations.
Sales of 100,000 units at $5. Units sold equal units produced
Variable costs for 100,000 units:
Direct material $125,000
Direct labor 100,000
Variable overhead 30,000
Selling and administrative expense 45,000
Total fixed costs 120,000
What is Hawke’s projected breakeven point in units?
a. 60,000
b. 54,000
c. 500,000
d. 120,000
What is Hawke’s projected breakeven point in dollars?
a. $500,000
b. $120,000
c. $130,000
d. $300,000
What is the projected contribution margin ratio?
a. 25%
b. 40%
c. 50%
d. None of the above
Explanation / Answer
Particulars
Amount
Sales
$500,000
Less: variable cost
Direct material
($125,000)
Direct labour
($100,000)
Variable cost
($30,000)
Selling and administrative expense
($45,000)
Contribution margin
$200,000
Less: Fixed cost
($120,000)
Profit
$80,000
1
Contribution margin ratio
Contribution margin ratio = (Contribution/sales)*100
Contribution margin ratio = 200,000/500,000*100
40%
What is the projected contribution margin ratio?
Ans
b. 40%
2
What is Hawke’s projected breakeven point in units = Fixed cost/Contribution per unit
Contribution margin per unit = $200,000/100,000 units = $2
Breakeven units = 120,000/$2 = 60,000 units
Ans
Option (A) 60,000 units
3
What is Hawke’s projected breakeven point in dollars?
Breakeven point in dollars = units breakeven * selling price
(60,000 units *$5) = $300,000
Ans
Option (D) $300,000 is correct
Particulars
Amount
Sales
$500,000
Less: variable cost
Direct material
($125,000)
Direct labour
($100,000)
Variable cost
($30,000)
Selling and administrative expense
($45,000)
Contribution margin
$200,000
Less: Fixed cost
($120,000)
Profit
$80,000
1
Contribution margin ratio
Contribution margin ratio = (Contribution/sales)*100
Contribution margin ratio = 200,000/500,000*100
40%
What is the projected contribution margin ratio?
Ans
b. 40%
2
What is Hawke’s projected breakeven point in units = Fixed cost/Contribution per unit
Contribution margin per unit = $200,000/100,000 units = $2
Breakeven units = 120,000/$2 = 60,000 units
Ans
Option (A) 60,000 units
3
What is Hawke’s projected breakeven point in dollars?
Breakeven point in dollars = units breakeven * selling price
(60,000 units *$5) = $300,000
Ans
Option (D) $300,000 is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.