The predetermined overhead rate is based on a planned operating volume of 60% of
ID: 2574933 • Letter: T
Question
The predetermined overhead rate is based on a planned operating volume of 60% of the productive capacity of 50,000 units per quarter. The following flexible budget information is available.
During the current quarter, the company operated at 70% of capacity and produced 35,000 units of product; actual direct labor totaled 203,000 hours. Units produced were assigned the following standard costs:
Explanation / Answer
Direct material cost variance = Standard cost - Actual cost
= $3,150,000 - 3,239,500
= $89,500 U
Direct material price variance = (SP - AP) x AQ
= ($3.00 - $3.10) x 1,045,000
= $104500 U
Direct material efficiency variance = (SQ - AQ) x SP
= (1,050,000 - 1,045,000) x $3.00
= $15000 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.