Cincinnati Brewing Company has invested in a machine that cost $81,000, that has
ID: 2590293 • Letter: C
Question
Cincinnati Brewing Company has invested in a machine that cost $81,000, that has a useful life of ten years, and that has no salvage value at the end of its useful life. The machine is being depreciated by the straight-line method, based on its useful life. It will have a payback period of six years. Given these data, the simple rate of return on the machine is closest to: (Ignore income taxes in this problem.) (Round your answer to 1 decimal place.)
4.2%
6.7%
3.1%
26.7%
Cincinnati Brewing Company has invested in a machine that cost $81,000, that has a useful life of ten years, and that has no salvage value at the end of its useful life. The machine is being depreciated by the straight-line method, based on its useful life. It will have a payback period of six years. Given these data, the simple rate of return on the machine is closest to: (Ignore income taxes in this problem.) (Round your answer to 1 decimal place.)
Explanation / Answer
Answer: 6.7%
Simple rate of return = Annual Net income / Initial investment = $5400 / $81000 = 6.7%
Payback period = Initial investment / Annual cash inflows
Annual cash inflows = Initial investment / Payback period = $81000 / 6 years = $13500
Annual depreciation = $81000 / 10 years = $8100
Annual net income = Annual cash inflows – Depreciation = $13500 - $8100 = $5400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.