Given the fol lowing data, calculate the cost of goods sold for the 04\'15 sale
ID: 2590328 • Letter: G
Question
Given the fol lowing data, calculate the cost of goods sold for the 04'15 sale using the weighted-average method for a perpetual inventory system, rounding to the nearest dollar. (Do not round in the process of your caculations, only round your final answer.) 1/1 Beginning inventory 50 units at $10 per unit 35 Purchases 30 units at $14 per unit 15 Sale 20 units at S30 per unit 5/30 Purchases 25 units at $15 per unit 10/25 Purchases 20 units at S16 per unit 11/15 Sale 60 units at $32 per unit 12/31 Ending inventory 45 units O A. $200o B. $280 O C. $230 O D. $600Explanation / Answer
Average cost per unit on 4 / 15 = [(50 units * $10 ) + (30 units * $14)] / 50 units + 30 units = $920 / 80 units = $11.50
Cost of goods sold on 4/15 = 20 units * $11.50 = $230( option C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.