8. Wilturner Company incurs $87,000 of labor related directly to the product in
ID: 2591012 • Letter: 8
Question
8. Wilturner Company incurs $87,000 of labor related directly to the product in the Assembly Department, $36,000 of labor not directly related to the product but related to the Assembly Department as a whole, and $23,000 of labor for services that help production in both the Assembly and Finishing departments. The amount of direct labor and factory overhead respectively are:
A. $123,000 and $23,000.
B. $87,000 and $59,000.
C. $110,000 and $36,000.
D. $146,000 and $0.
E. $87,000 and $23,000.
PLEASE ADD EXPLANATION
Explanation / Answer
Amount of direct labor = 87000+36000 = 123000 Factory overhead = 23000 Option A is correct The labor cost directly related to the production of a product is treated as a direct labor cost
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.