Finn Ltd., a manufacturer of cars, applies overhead based on direct labour hours
ID: 2605994 • Letter: F
Question
Finn Ltd., a manufacturer of cars, applies overhead based on direct labour hours. For 20x3, total overhead is estimated to be $1675808 and total direct labour hours are estimated to be 141426.
Finn is working on Job 24, which currently has $38983 in direct materials and 492 hours (at a rate of $17 per hour) of direct labour attached to it. Below is the expected costs to complete the job:
Direct materials
$16147
Direct labour hours
539 hours
What is the total expected cost for Job 24?
Select one:
a. $79044
b. $72657
c. $84874
d. $31697
Direct materials
$16147
Direct labour hours
539 hours
Explanation / Answer
Estimated overhead rate = $1675808/141426 = 11.85 per hour
Total expected cost for Job 24:
Direct materials =$16147+ $38983 = $55130
Direct labor hours = (539+492)*17 = $17527
Overheads = (539+492)*11.85 = $12217
Total expected cost = $84874
Option C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.