East Coast Television is considering a project with an initial outlay of X( you
ID: 2612309 • Letter: E
Question
East Coast Television is considering a project with an initial outlay of X( you have to determine the amount). It is expected that the project will produce a postive cash flow of 47,000 a year at the end of each year for the next 14 years. The appropriate discount rate for this project is a 9 percent. If the project has internal rate of return of 11 percent what is the project net present value.
A) If the project has an internla rate of return 11% the the projects intital outlay is ____( Round to the nearst cent)
Explanation / Answer
If the project has an internla rate of return 11% the the projects intital outlay is ____( Round to the nearst cent)
projects intital outlay = pv(rate,nper,pmt,fv)
projects intital outlay = pv(11%,14,47000,0)
projects intital outlay = $ 328,147.67
Present value using discount rate 9%
Present value of cash inflow =pv(rate,nper,pmt,fv)
Present value of cash inflow =pv(9%,14,47000,0)
Present value of cash inflow = $ 365,949.07
Project net present value = Present value of cash inflow - projects intital outlay
Project net present value = 365949.07 - 328147.67
Project net present value = $ 37,801.40
Answer
Projects intital outlay = $ 328,147.67
Project net present value = $ 37,801.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.