Canvas 101 for Table 3-1 Jones Company Financial Information SF Policies & Re- D
ID: 2614869 • Letter: C
Question
Canvas 101 for Table 3-1 Jones Company Financial Information SF Policies & Re- December 2009 $2,000 750 1,000 4,500 7,500 1,500 750 December 2010 $4.000 950 1,500 5000 8500 3,500 750 sources Net Income Accounts receivable Accumulated depreciation Common stock Paid-in capital Retained earnings Accounts payable ProctorU Purchase Course Materials Google Drive SMILE Office 365 Based on the information in Table 3-1, assuming that no common stock was repurchased during the year, the firm issued how much new common stock during 2010? O$2,000 $500 o $1,500 O $1,000Explanation / Answer
The common stock in 2009 = 4500
The common stock in 2010 = 5000
the new stocks issued = Stock in 2010 - Stock in 2009 + Change in Paid in Capital = 5000 -4500 +(8500-7500) = 1500
Best of Luck. God Bless
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.