Suppose rRF = 8%, rM = 13%, and bi = 1.6. What is ri, the required rate of retur
ID: 2616069 • Letter: S
Question
Suppose rRF = 8%, rM = 13%, and bi = 1.6. What is ri, the required rate of return on Stock i? Round your answer to two decimal places. 1. Now assume that rRF remains at 8%, but rM increases to 14%. The slope of the SML does not remain constant. How would these changes affect ri? Round your answer to two decimal places. The new ri will be %. 2. Now assume that rRF remains at 8%, but rM falls to 12%. The slope of the SML does not remain constant. How would these changes affect ri? Round your answer to two decimal places. The new ri will be
Explanation / Answer
ri = rRF + (rM - rRF) x bi
where,
ri = Required rate of return on stock i
rRF = Risk free return = 8%
rM = Market rate of return = 13%
bi = beta of stock = 1.6
ri = rRF + (rM - rRF) x bi
= 8% + (13% - 8%) x 1.6
= 8% + 8%
= 16%
1.
rRF = 8%
rM = 14%
bi = 1.6
ri = rRF + (rM - rRF) x bi
= 8% + (14% - 8%) x 1.6
= 8% + 9.6%
= 17.6%
2.
rRF = 8%
rM = 12%
bi = 1.6
ri = rRF + (rM - rRF) x bi
= 8% + (12% - 8%) x 1.6
= 8% + 6.4%
= 14.4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.