Suppose you short-sell a stock (which pays no dividends) for $52 and buy a $50-s
ID: 2617208 • Letter: S
Question
Suppose you short-sell a stock (which pays no dividends) for $52 and buy a $50-strike call option for $14.25. Assuming the effective annual interest rate is 8%, what is the profit on your position if the stock is worth $44.20 when the option expires?
$–9.23
$–9.23
$–3.94
$–3.43
$11.96
$–6.45
Please explain how to get the correct answer, thank you!
Suppose you short-sell a stock (which pays no dividends) for $52 and buy a $50-strike call option for $14.25. Assuming the effective annual interest rate is 8%, what is the profit on your position if the stock is worth $44.20 when the option expires?
Selected Answer: a.$–9.23
Answers: a.$–9.23
b.$–3.94
c.$–3.43
d.$11.96
e.$–6.45
Please explain how to get the correct answer, thank you!
Explanation / Answer
First we shall calculate profit on short sale
Selling price less purchase price
=52-44.2
=7.8$
Now we shall calculate profit or loss on call option.
Since price at expiry is less than strike price oprtion will not be exercised. Hence premium paid = loss = 14.25$
Now we shall calculate interest received on funds received on short sales and interest paid on funds paid for premium
Total inflow of fund = 52-14.25 = 37.75$
Interest received = 37.75*8% = 3.02$
Total profit = Profirt on short sale + Interest received - loss on option
=7.8 + 3.02 - 14.25
=-3.43$
Thus ans = C) -3.43$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.