Suppose that at June 15, 2018, as a staff financial analyst with Consulting Advi
ID: 2617571 • Letter: S
Question
Suppose that at June 15, 2018, as a staff financial analyst with Consulting Advisory Services (CAS) you determine the following metrics for the upcoming 12-month period for Silva Corporation, Inc. (SCI):
After-tax operating income (aka, NOPAT) is forecast to be $400 million.
SCI’s depreciation expense is forecast at $140 million.
SCI’s capital expenditures (aka, CAPEX) is forecast to be $225 million.
No change is expected in SCI’s net operating working capital.
SCI’s free cash flow is forecast to grow at a constant rate of 6% per year.
You assess SCI’s required return on equity at 14% based on its operating and financial risks.
SCI’s WACC is 10%.
The market value of SCI’s debt is $3.875 billion.
SCI reports 200 million shares of common stock are outstanding.
TASK: Please -
Use the information above to estimate the “intrinsic value per share” (aka, estimated market price per share) of SCI’s common stock at June 15, 2018.
Explanation / Answer
Computation of Intrinsic Value per share:
Free Cash Flow = NOPAT + Depreciation - Capital Expenses
Free Cash Flow = $400 M + $140 M - $225 M
Free Cash Flow = $315 M
Value of Company = FCF * (1 + Growth Rate) / WACC - Growth Rate
Value of Company = $315M * (1 + 0.06) / 0.10 - 0.06
Value of Company = $333.9 M / 0.10 - 0.06
Value of Company = $8347.5 M
Value of Equity = Value of Company - Value of Debt
Value of Equity = $8.3475 B - 3.8750 B
Value of Equity = $4472.5 Million
Intrinsic Value per share = Value of Equity / Common Stock O/s
Intrinsic Value per share = $4472.5 M / 200 M
Intrinsic Value per share = $22.3625 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.