Suppose that asthma affects 1 in 20 children in a population. You take a simple
ID: 3259648 • Letter: S
Question
Suppose that asthma affects 1 in 20 children in a population. You take a simple random sample of 300 children from this population.
What is the probability of seeing at least 25 cases in a sample? Hint: Use the Normal approximation to the binomial
Show all your steps/work for full points. Carry probabilities to at least 4 decimal places for intermediate steps. Round your final answer to two or three decimal places. For extremely small probabilities, it is important to have 1 or two significant digits (non-zero digits), such as 0.000001 or 0.000034, etc.
Explanation / Answer
here p=1/20=0.05
therefore mean =np=300*0.05=15
and std deviation =3.7749
hence probability of seeing at least 25 cases in a sample =P(X>=25)=1-P(X<=24)
=1-P(Z<(24.5-15)/3.7749)=1-P(Z<2.5166)=1-0.9941=0.0059
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.