An asset was purchased three years ago for $120,000. It falls into the five-year
ID: 2620778 • Letter: A
Question
An asset was purchased three years ago for $120,000. It falls into the five-year category for MACRS depreciation. The firm is in a 35 percent tax bracket. Use Table 12–12.
b. Compute the gain and related tax on the sale if the asset is sold now for $51,060. (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations and round your answers to whole dollars.)
Explanation / Answer
a
Total portion of property depreciation over four years is:
in the current year, the year of sale, half of depreciation is allowed.
Total depreciation = 120000 * 0.7695 = 92340
net book value of asset = 120,000 - 92,340 = 27,660
If the asset is sold for 12,560, loss on sale is = 27660 - 12560 = 15,100
Tax benefit = 15,100 * 35% = 5,285
b
if the asset is sold for 51060, gain on sale = 51060 - 27660 = 23400
Long-term capital gains are taxed at 15% if the ordinary tax bracket applicable to the taxpayer is 35%, hence, tax obligation = 23,400 * 15% = 3,510
Year Depreciation over years 1 0.2 2 0.32 3 0.192 4 0.0575 0.7695Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.