An asset was purchased three years ago for $145,000. It falls into the five-year
ID: 2767025 • Letter: A
Question
An asset was purchased three years ago for $145,000. It falls into the five-year category for MACRS depreciation. The firm is in a 30 percent tax bracket. Use Table 12–12.
Compute the tax loss on the sale and the related tax benefit if the asset is sold now for $17,560. (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations and round your answers to whole dollars.)
Compute the gain and related tax on the sale if the asset is sold now for $61,060. (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations and round your answers to whole dollars.)
Compute the tax loss on the sale and the related tax benefit if the asset is sold now for $17,560. (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations and round your answers to whole dollars.)
Explanation / Answer
a ) we have to first find the book value of the asset
Total depreciation till now according MACRS 5 schedule
= 20% + 32% +19.2%
=71.2%
Remaining Book Value = 1-71.2% = 28.8%
Book value = 28.8% * 145000 =41760
Now if machine is sold for 17650
Total loss = 17650- 41760=-24110
Tax benfit = 30% * 24110 =7233
Now if the machine is sold for
61060
Then the gain would be 61060-41760 =19300
Tax olbligation =30%* 19300= 5790
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.