Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2623422 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $440,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $25; variable costs = $15; fixed costs = $130,000; quantity sold = 73,000 units; tax rate = 35 percent.
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $440,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $25; variable costs = $15; fixed costs = $130,000; quantity sold = 73,000 units; tax rate = 35 percent.
Explanation / Answer
Operating Cash flow = [(Price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.