Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2629889 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $520,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $22; variable costs = $12; fixed costs = $160,000; quantity sold = 82,000 units; tax rate = 32 percent.
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
your wrong!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.