Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2634038 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $480,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $32; variable costs = $22; fixed costs = $170,000; quantity sold = 78,000 units; tax rate = 32 percent.
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $480,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $32; variable costs = $22; fixed costs = $170,000; quantity sold = 78,000 units; tax rate = 32 percent.
Explanation / Answer
At 78000 Units At 80000 Units Change 1 Sales Price $ 32 $ 32 2 Variable Cost $ 22 $ 22 3 Contribution/Unit (1-2) $ 10 $ 10 4 Units Sold 78,000 80,000 2,000 5 Total Contribution (3 x 4) $ 780,000 $ 800,000 6 Fixed Cost $ 170,000 $ 170,000 7 Depreciation ($480000/4) $ 120,000 $ 120,000 8 Profit Before Tax(5-6-7) $ 490,000 $ 510,000 9 Tax (32%) $ 156,800 $ 163,200 10 Profit After Tax (8-9) $ 333,200 $ 346,800 11 OCF (10+7) $ 453,200 $ 466,800 $ 13,600 12 Sensitivity of OCF (Change in OCF/Change in Units Sold) 6.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.