Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2703762 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $590,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $34; variable costs = $26; fixed costs = $230,000; quantity sold = 89,000 units; tax rate = 35 percent.
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $590,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $34; variable costs = $26; fixed costs = $230,000; quantity sold = 89,000 units; tax rate = 35 percent.
Explanation / Answer
Dep D = Initial Inv/Life =590,000/4 = 147500
OCF = (Sales - Costs) x (1 - T) + Depr x T
= (Qty*(SP pu-VCpu)-FC)*(1-T)+ D*T
= (89000*(34-26)-230000)*(1-35%)+147500*35%
= $364,925.00
=========================================
To calculate the sensitivity to quantity sold, repeat the above calculations for a diffrent value of Q, say, Q=89,001.
SO we get OCF as
(89001*(34-26)-230000)*(1-35%)+147500*35%
= $364,930.20
Thus, the change in OCF per unit change in Q is
364930.20 - 364925.00 = 5.20
=========================================
=OCF increases by $5.20.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.