Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2703780 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $490,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $34; variable costs = $24; fixed costs = $190,000; quantity sold = 79,000 units; tax rate = 34 percent.
What is the degree of operating leverage at the given level of output? (Round your answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
What is the degree of operating leverage at the accounting break-even level of output? (Round your answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $490,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $34; variable costs = $24; fixed costs = $190,000; quantity sold = 79,000 units; tax rate = 34 percent.
Explanation / Answer
Depreciation expense = (Cost of the asset - Salvage value) / Useful life
= ($490,000 - $0) / 4
= $122,500
OCF = [(P-v)Q - FC] (1-Tc) + Tc (D)
OCF= [($34 - $24) * 79,000 - $190,000] (1 - 0.34) + 0.34 ($122,500)= 437650
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.