Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2707678 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $410,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $22; variable costs = $14; fixed costs = $110,000; quantity sold = 71,000 units; tax rate = 32 percent.
How sensitive is OCF to changes in quantity sold?
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $410,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $22; variable costs = $14; fixed costs = $110,000; quantity sold = 71,000 units; tax rate = 32 percent.
Explanation / Answer
1 % change in units sold will result in 1.122% change in cashflows
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.