Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2710682 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $590,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $34; variable costs = $26; fixed costs = $230,000; quantity sold = 89,000 units; tax rate = 35 percent.
What is the degree of operating leverage at the given level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What is the degree of operating leverage at the accounting break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Explanation / Answer
Operating leverage can be calculated using the below formula
Degree of operating leverage = (sales variable costs) / (sales variable costs fixed costs)
At given level of output,
Sales = 89000 * 34 = 3,026,000
Variable Costs = 89000 * 26 = 2,314,000
Fixed costs = 590000 + 230000 = 820,000
After substituting values in the above equation, we get Degree of operating leverage as -6.5926
2) Break even is when Sales = Variable costs + fixed costs
Here fixed costs are same as calculated above = 820,000
Lets assume x is the units at which break even happens, so equation is as follows
34 * x = 26 * x + 820000
After solving we get x as 136,666.7, so breakeven units are 136,667 units
Now
Degree of operating leverage = (sales variable costs) / (sales variable costs fixed costs)
Sales = 136667 * 34 = 4646678
Variable Costs = 136667 * 26 = 3553342
So after substituting values in above equation, we get
Degree of operating leverage as 4.0000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.