Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset
ID: 2717308 • Letter: C
Question
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $460,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $28; variable costs = $18; fixed costs = $150,000; quantity sold = 76,000 units; tax rate = 32 percent.
What is the degree of operating leverage at the given level of output?
What is the degree of operating leverage at the accounting break-even level of output?
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $460,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $28; variable costs = $18; fixed costs = $150,000; quantity sold = 76,000 units; tax rate = 32 percent.
Explanation / Answer
Depreciation per year = (460000 /4) = 115000
Contribution = unit sold (selling price -variable cost)
= 76000 ( 28-18)
= 76000*10
= $ 760,000
Less:Fixed cost (150,000)
Depreciation (115,000)
Income before tax 495000
less:Tax (158400)
net income 336600
a)Operating leverage = contribution / net income
= 760000 / 336600
= 2.26
b)Degree of operating leverage = :
At break even ,contribution = fixed cost = 150000 +115000 = 265000
net income=0
degree of operating leverage = 265000/.0
= infinity or cannot be determined
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.