A 5-year annuity of ten $6,200 semiannual payments will begin 9 years from now,
ID: 2623921 • Letter: A
Question
A 5-year annuity of ten $6,200 semiannual payments will begin 9 years from now, with the first payment coming 9.5 years from now.
If the discount rate is 9 percent compounded monthly, what is the current value of this annuity?
(Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Please show how you got your answer...DO NOT USE EXCEL.. I need to be able to do this problem by hand.
A 5-year annuity of ten $6,200 semiannual payments will begin 9 years from now, with the first payment coming 9.5 years from now.
Explanation / Answer
Semiannual interest = (1+9%/12)^6 - 1 = 4.5852%
PV of annuity as of 9 years from now = 6,200 * (1-1/(1+4.5852%)^10) / (4.5852%) = 48,854
So PV of annuity as of now = 48,854 / (1+4.5852%) ^ (9*2) = 21,798.85
Answer: 21,798.85
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.