Your firm is contemplating the purchase of a new $688,800 computer-based order e
ID: 2624323 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $688,800 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its 5-year life. It will be worth $61,500 at the end of that time. You will save $270,600 before taxes per year in order processing costs and you will be able to reduce working capital by $11,806 (this is a one-time reduction).
If the tax rate is 35 percent, what is the IRR for this project? (Do not round your intermediate calculations.)
rev: 09_18_2012
If the tax rate is 35 percent, what is the IRR for this project? (Do not round your intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Initial Investment = -688800 + 11806 = -676994
Annual Cash Savings after Tax = (270600 - 688800/5)*(1-.35) + 688800/5 = 224106
To calculate IRR, you need to put the value of NPV as 0 and solve for r as follows:
NPV = 0 = -676994 + 224106/(1+r)^1 + 224106/(1+r)^2 + 224106/(1+r)^3 + 224106/(1+r)^4 + 224106/(1+r)^5 + 61500/(1+r)^5 + 11806/(1+r)^5 = 21.46% which is closest to 21.32%
Answer is 21.32%.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.