Suppose a stock had an initial price of $93 per share, paid a dividend of $1.90
ID: 2634014 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $93 per share, paid a dividend of $1.90 per share during the year, and had an ending share price of $111.
Compute the percentage total return. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the capital gains yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Requirement 1:Compute the percentage total return. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
1. The percentage total return (R) = [$1.9 + ($111 - 93)]/$93 = 21.39%
2. The dividend yield = $1.9/$93 = 2.04%
3. The capital gains yield = ($111 - 93)/$93 = 19.35%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.