Each business day, on average, a company writes checks totaling $13,700 to pay i
ID: 2635260 • Letter: E
Question
Each business day, on average, a company writes checks totaling $13,700 to pay its suppliers. The usual clearing time for the checks is four days. Meanwhile, the company is receiving payments from its customers each day, in the form of checks, totaling $24,700. The cash from the payments is available to the firm after two days.
Calculate the company
Each business day, on average, a company writes checks totaling $13,700 to pay its suppliers. The usual clearing time for the checks is four days. Meanwhile, the company is receiving payments from its customers each day, in the form of checks, totaling $24,700. The cash from the payments is available to the firm after two days.
Explanation / Answer
a> Disbursement Float=4*13700 54800 Collection Float=24700*(4/2) 49400 Net Float=49400-54800 -5400 b> Disbursement Float=4*13700 54800 Collection Float=24700*(4/1) 98800 Net Float=98800-54800 44000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.