Cavo Corporation expects an EBIT of $25,250 every year forever. The company curr
ID: 2635669 • Letter: C
Question
Cavo Corporation expects an EBIT of $25,250 every year forever. The company currently has no debt, and its cost of equity is 12 percent. The corporate tax rate is 35 percent.
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its levered value?
Cavo Corporation expects an EBIT of $25,250 every year forever. The company currently has no debt, and its cost of equity is 12 percent. The corporate tax rate is 35 percent.
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its levered value?
Explanation / Answer
PAT =25250*(1-0.35) = 16412.5
Value of Equity (Perpetual PAT) =16412.5/0.12 =136770.833
Value of debt =0.4*136770.833 =54708.3332
New Value of Firm =54708.3332+ 136770.833 =191479.166
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.