Cavo Corporation expects an EBIT of $25,250 every year forever. The company curr
ID: 2739702 • Letter: C
Question
Cavo Corporation expects an EBIT of $25,250 every year forever. The company currently has no debt, and its cost of equity is 12 percent. The corporate tax rate is 35 percent. What is the current value of the company? (Round your answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) Suppose the company can borrow at 7 percent. What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its unlevered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) Suppose the company can borrow at 7 percent. What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its unlevered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its levered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its levered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16))Explanation / Answer
a. Current value = $25,250 * (1 - 35%) / 12%
= $136,770.83
b-1. Value of the firm = $136,770.83 + 35% * 0.40 * $136,770.83
= $155,918.75
b-2. Levered value = $136,770.83 + 35% * 1.00 * $136,770.83
= $184,640.62
c-1. Value of the firm = $136,770.83 + 35% * 0.40 * $184,640.62
= $162,620.52
c-2. Levered value = $136,770.83 + 35% * 1.00 * $184,640.62
= $201,395.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.