Calculate the price of a zero coupon bond that matures in 12 years if the market
ID: 2640327 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
1. Zero coupon bond price = 1,000 / (1+0.062)^12 = $485.85
2. Taxable equivalent yield on a municipal bond = 4.2%/(1-0.33) = 6.27%
3. Bond Price = 35 * PVAF(4%, 30YEARS) + 1,000 * PVF(4%, 30YEARS) = $913.54
This is a Discount Bond.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.