Calculate the price of a 6.2 percent coupon bond with 18 years left to maturity
ID: 2735702 • Letter: C
Question
Calculate the price of a 6.2 percent coupon bond with 18 years left to maturity and a market interest rate of 4.8 percent. (Assume interest payments are semiannual.) (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Calculate the price of a 6.2 percent coupon bond with 18 years left to maturity and a market interest rate of 4.8 percent. (Assume interest payments are semiannual.) (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Answer:-
The price of the bond is calculated as the present value of all future cash flows:
Price of Bond = 6.2% × $1000 ×
1 (1 + 4.8%)-36
+
$1000
4.8%
(1 + 4.8%)36
Price of Bond = $1167.48
Since the bond is greater than $1000.
This is premium bond
Price of Bond = 6.2% × $1000 ×
1 (1 + 4.8%)-36
+
$1000
4.8%
(1 + 4.8%)36
Price of Bond = $1167.48
Since the bond is greater than $1000.
This is premium bond
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.