Calculate the price of a 6.2 percent coupon bond with 15 years left to maturity
ID: 2641347 • Letter: C
Question
Calculate the price of a 6.2 percent coupon bond with 15 years left to maturity and a market interest rate of 9.0 percent. (Assume interest payments are semiannual.) (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Calculate the price of a 6.2 percent coupon bond with 15 years left to maturity and a market interest rate of 9.0 percent. (Assume interest payments are semiannual.) (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Hi,
Nper = 15*2 = 30 (indicates the period)
PV = ? (indicates the price)
FV = 1000 (indicates the face value)
Rate = 9%/2 (indicates semi-annual YTM)
PMT = 1000*6.2%*1/2 = 31 (indicates the amount of interest payment)
Price = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(9%/2,30,31,1000) = $771.96
Answer is $771.96
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.