A 2.70 percent coupon municipal bond has 11 years left to maturity and has a pri
ID: 2641163 • Letter: A
Question
A 2.70 percent coupon municipal bond has 11 years left to maturity and has a price quote of 95.55. The bond can be called in four years. The call premium is one year of coupon payments. (Assume interest payments are semiannual and a par value of $5,000.)
A 2.70 percent coupon municipal bond has 11 years left to maturity and has a price quote of 95.55. The bond can be called in four years. The call premium is one year of coupon payments. (Assume interest payments are semiannual and a par value of $5,000.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Current Yield = Annual Coupon Amount/Current Price*100 = (5000*2.70%)/(5000*95.55%)*100 = 2.83%
------
Part B:
YTM = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(11,135,-4777.5,5000) = 3.19%
-------
Part C:
Taxable Equivalent Yield = YTM*(1-Tax Rate) = 3.19%*(1 -.35) = 2.07%
-------
Part D:
Call Price = Par Value + 1 Year Coupon Payment = 5000 + 135 = 5135
Yield to Call = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(5,135,-4777.5,5135) = 4.20%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.