A 2.70 kg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is
ID: 1473912 • Letter: A
Question
A 2.70 kg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is initially compressed 0.0390 m . The spring has force constant 855 N/m . The coefficient of kinetic friction between the floor and the block is 0.37 . The block and spring are released from rest and the block slides along the floor.
Part A
What is the speed of the block when it has moved a distance of 0.0120 m from its initial position? (At this point the spring is compressed 0.0270 m .)
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Here ,
mass , m = 2.7 Kg
initial compression, x = 0.0390 m
spring constant , k = 855 N/m
frictional coefficinet , u = 0.37
part A)
let the speed of the block is v
Using work energy theorum
0.5 * m * v^2 = 0.5 * k * (x2^2 - x1^2) - u * mg * d
0.5 * 2.7 * v^2 = 0.5 * 855 * (0.0390^2 - 0.0270^2) - 0.37 * 2.7 * 9.8 * 0.012
solving for v
v = 0.405 m/s
the speed of the block will be 0.405 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.